Aluminiowe drabiny magazynowe - krok we właściwym kierunku.
Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że systematycznie rośnie świadomość, a co za tym idzie, zainteresowanie szefów firm logistycznych i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy w magazynach zakładów przemysłowych, produktami, które zapewnią bezpieczne i sprawne przemieszczanie oraz składowanie towarów w magazynie. Dlatego wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na informacje na temat bezpiecznych drabin, których konstrukcja eliminuje w znacznym stopniu zagrożenia i ryzyka związane z wykonywaniem pracy na wysokości, chciałbym podzielić się z Państwem moją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Firma Nowak, którą reprezentuję, już od ponad 25 lat zajmuje się sprzedażą i wynajmem drabin magazynowych czołowych producentów tego sprzętu, firm Krause i Faraone, więc z własnych obserwacji pamiętam, jak drabiny magazynowe zmieniały się przez te wszystkie lata.
Początek lat dziewięćdziesiątych dla bardzo wielu firm posiadających różnego rodzaju magazyny oznaczał pojawienie się nowych, dotychczas nieznanych problemów logistycznych. Otwarcie naszego rynku na Europę i nie tylko, oznaczał z jednej strony masowy napływ towarów, które trzeba było gdzieś zmagazynować, ale z drugiej, powodował powstanie wąskich gardeł w postaci braku sprzętu do obsługi magazynów. Pamiętam dobrze, że w związku z brakiem nawet najprostszych drabin, użytkownicy magazynów kupowali importowane z Niemiec drabiny Krause jak świeże bułeczki. Kto tylko dysponował środkami na ten cel, rozpoczynał wymianę starych, topornych drabin stalowych, a nawet drewnianych, na nowe, błyszczące drabiny aluminiowe. Co prawda, porównując te pierwsze sprzedawane przez nas drabiny używane do obsługi magazynów, ze sprzętem używanym do tego celu dzisiaj, są to wielce różniące się konstrukcje, ale na tamte czasy to i tak było coś, mieć zwykłą drabinę aluminiową w swoim magazynie.
Przestarzałe, stalowe i drewniane konstrukcje magazynowe.
W ostatnich latach, na skutek obowiązywania nowych norm i trendów w wykonawstwie sprzętu pomocnego przy obsłudze magazynów, przyjęła się nazwa „drabina magazynowa,” oznaczające specjalistyczną, najczęściej aluminiową konstrukcję z przeznaczeniem do obsługi dużych powierzchni magazynów. Jednak jeszcze do niedawna, za drabiny magazynowe uznawaliśmy wszystko to, co było używane do obsługi magazynów i co można było podciągnąć pod tą nazwę, nie bacząc na to, czy drabina ta spełnia oczekiwania użytkowników. Dla pracowników ważne było, że szefowie firm wreszcie zaczęli pozbywać się starych, topornych i ciężkich drabin stalowych, które w żaden sposób nie odpowiadały nowym wyzwaniom i organizacji pracy w nowoczesnym magazynie. Zbudowane najczęściej z grubych rur stalowych i niebezpiecznych przy wchodzeniu okrągłych szczebli, rzadziej ze stopniami z kraty, opierane bezpośrednio na podłożu bez rolek jezdnych, stanowiły prawdziwe wyzwanie przy konieczności przeniesienia w inne miejsce. Te zaś, które wyposażone były w koła, wymagały sporo wysiłku, czasu i dużej uwagi przy manewrowaniu. Te same problemy stwarzały też różne drewniane konstrukcje, które z konieczności były dziełem samych użytkowników. Ze względu na bardzo na dużą podatność drabin stalowych na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych przy pracach prowadzonych na zewnątrz, drabiny te pokryte były często grubymi warstwami rdzy i odpadającej farby. Ponadto, jeśli stalowa drabina używana do prac przy rozkładaniu towaru w magazynie, była w miarę wygodna, bo miała platformę roboczą wykonaną z grubej blachy lub kraty stalowej, to jej waga rosła jeszcze bardziej.
Reasumując wspomnienia o dawnych drabinach z magazynu, nikt chyba za nimi nie tęskni. Jeśli jednak ktoś z różnych przyczyn, najczęściej chodzi o niższą cenę, nadal myśli o zakupie drabin magazynowych wykonanych z profili stalowych, to oczywiście znajdzie je na rynku, ale czy warto w tym przypadku, wracać do tego, co już było?
Aluminiowe drabiny magazynowe. Czemu zawdzięczają tak szybką karierę ?
Zupełnie inaczej ma się sprawa z drabinami aluminiowymi. Kto raz zaczął je używać do codziennej krzątaniny po archiwach, bibliotekach i sklepach wielkopowierzchniowych, temu trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków bez ich pomocy. Pierwsze drabiny aluminiowe używane do tych celów niewiele różniły się od popularnych drabin domowych, których używamy obecnie.
Najważniejszą ich cechą, którą zawdzięczają aluminium – stopowi metalu, z którego są w większości wykonane, jest ich niewielka waga. Dzięki temu, wielokrotne przenoszenie drabiny z miejsca na miejsce, nie jest już takim utrapieniem, jak to kiedyś bywało z drabinami stalowymi i jeśli już w pracy mamy się zmęczyć, to na pewno nie, dźwiganiem drabin. Mimo że profesjonalne drabiny i podesty magazynowe są już w większości wyposażone w dwie lub cztery rolki jezdne, to jednak, ze względu na zastosowane do ich produkcji solidne profile aluminiowe, waga materiału, z którego zostały wykonane, nadal ma duże znaczenie przy ich przesuwaniu i manewrowaniu w alejkach magazynowych. Nowoczesne, przystosowane do wykonywania prac w magazynie, podesty i drabiny magazynowe muszą bowiem być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, co nakłada na producentów drabin takich jak Krause i Faraone, wyposażenie je w szereg akcesoriów, które zwiększają ich wagę.
Kolejną cechą aluminium mającą duży wpływ na jego powszechne zastosowanie do produkcji drabin magazynowych, jest jego odporność na czynniki organiczne i warunki atmosferyczne. Konstrukcje magazynowe takie jak drabiny, pomosty i podesty oraz platformy robocze wykonane z aluminium, nie reagują z wilgocią i dzięki temu nie pokrywają się warstwą uciążliwej rdzy. Często w magazynach spotykamy także, wewnętrzne i zewnętrzne schody aluminiowe, które zachowują swoje parametry wytrzymałościowe i nie różnią się od siebie stopniem zużycia, mimo odmiennych lokalizacji. Aluminium, z którego wykonuje się nowoczesne drabiny magazynowe, zapewnia więc tym konstrukcjom bardzo dużą trwałość niezależnie od warunków, w jakich są użytkowane i przechowywane.
Plastyczność aluminium skutkuje tym, że możemy produkować z niego najróżniejsze formy i kształty drabin, dostosowanych do współczesnych wymagań ergonomii i granice możliwych do wykonania konstrukcji wyznacza tylko wyobraźnia projektanta. Dzięki tej właściwości, projektanci biur konstrukcyjnych producentów drabin, podestów roboczych i rusztowań, mają możliwość realizować pomysły nowoczesnych rozwiązań znacznie poprawiających bezpieczeństwo i komfort pracy. Cecha ta uodparnia także do pewnego stopnia konstrukcje magazynowe wykonane z aluminium, na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, większość uszkodzeń spowodowanych przez uderzenia drabin magazynowych o inne obiekty, polega tylko na niewielkim odkształceniu profili aluminiowych, które nie wyłączają tych drabin z użytkowania. Plastyczność stopu aluminium wykorzystywanego do produkcji drabin i podestów magazynowych, w niczym nie osłabia innych cech profili aluminiowych i dlatego konstrukcje z nich wykonane charakteryzują się niezwykłą sztywnością i wytrzymałością na obciążenia.
Aluminium - metal do którego należy przyszłość, w produkcji drabin i podestów roboczych.
Reasumując, uważam, że o wygodzie i funkcjonalności użytkowania, a także uzyskania maksimum bezpieczeństwa, użytkowania nowoczesnych drabin, podestów i innych konstrukcji magazynowych, decyduje głównie aluminium, czyli metal, z którego je wykonano. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem stop aluminium, który charakteryzuje się doskonałą plastycznością i podatnością na tłoczenie profili o dużej wytrzymałości zmęczeniowej i na rozciąganie i który pozwala jednocześnie na anodowanie i spawanie drabin o najróżniejszych, nawet bardzo skomplikowanych kształtach.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Analizy