Aluminium – metal który odmienił drabiny, podesty i rusztowania.
Po wielu latach prób, po opracowaniu elektrolitycznej metody pozyskiwania aluminium z tlenku glinu pod koniec XIX wieku, rozpoczęła się masowa produkcja metalu przyszłości, który zrewolucjonizował wiele gałęzi przemysłu. Dało to początek zawrotnej karierze aluminium, która trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Mimo że produkcja tego metalu na wczesnym etapie rozwoju tej gałęzi przemysłu metalurgicznego była dość kosztowna, jego wyjątkowe cechy zadecydowały o dalszych pracach, w celu wyeliminowania wad które ograniczały jego dalsze rozpowszechnianie. Eksperymentowano z łączeniem aluminium w wieloma pierwiastkami, by w zależności od potrzeb otrzymywać metal o wymaganych właściwościach. Obecnie, najczęściej łączy się je z miedzią, magnezem, krzemem, cynkiem i manganem, uzyskując odpowiednie stopy tego metalu umożliwiające uzyskanie pożądanych cech.
Co takiego ma w sobie aluminium?
Szczególne znaczenie w rozwoju tego metalu miała II wojna światowa, która była największą tragedią dla ludzkości a jednocześnie motorem postępu wielu dziedzin życia, w tym także produkcji aluminium. Jego niewielki ciężar zadecydował przede wszystkim o rozwoju lotnictwa wojskowego, a po wojnie także transportowego i pasażerskiego. Dzięki temu, że wyniku prowadzonych prac badawczych, aluminium stało się najlżejszym znanym nam metalem, a ponadto uzyskano jego wysoką plastyczność i odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz doskonałe przewodnictwo ciepła i prądu elektrycznego, odpowiednie stopy aluminium znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym, elektrotechnicznym, chemicznym i w produkcji artykułów codziennego użytku.
Wymarzony metal dla producentów drabin.
Odpowiedni stop aluminium stał się też więc idealnym rozwiązaniem dla producentów sprzętu przeznaczonego do prowadzenia prac na wysokości, którzy od dawna marzyli o plastycznym i łatwym w obróbce metalu który pozwoli im konstruować drabiny, podesty i platformy robocze oraz rusztowania i podnośniki, które będą mocne, lekkie i trwałe. W procesie produkcyjnym tego rodzaju sprzętu znacznie poprawiającego bezpieczeństwo i efektywność pracy w przemyśle, usługach budowlanych, montażowych i w logistyce, bardzo istotne jest też, że aluminium jest bardzo podatne na odlewanie, walcowanie, kucie i skrawanie, co umożliwia projektantom drabin i rusztowań, kreślenie produktów o dowolnych kształtach. W montowniach podestów, drabin magazynowych i platform roboczych, duże znaczenie ma także fakt, że profile aluminiowe możemy nie tylko skręcać, ale też spawać i kleić ze sobą. Dzięki łatwości recyklingu tego metalu, nowoczesne wyroby aluminiowe firm Krause i Faraone, producentów drabin i rusztowań, są też bardzo ekologiczne, bo po okresie użytkowania nadają się do wtórnego przerobu.
Nowoczesna metoda anodowania drabin i pomostów roboczych, umożliwia także ich użytkowanie w miejscach, gdzie szczególne znaczenie ma utrzymanie czystości, w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
Przyszłość bezpiecznych podestów drabinowych błyszczy jak aluminium.
Z tej krótkiej analizy wynika więc, że to właśnie wyjątkowe cechy i doskonałe właściwości aluminium, umożliwiają konstruktorom sprzętu przeznaczonego do prowadzenia prac na wysokości, dużą dowolność w projektowaniu lekkich, trwałych i ergonomicznych drabin i podestów roboczych a możliwe do zastosowania rozwiązania konstrukcyjne ogranicza jedynie ich pomysłowość.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Analizy