Multimatic - wielowariantowość ustawienia drabiny przegubowej.
Każdy z nas, niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieszkaniu, czy w domku jednorodzinnym, wykonując codzienne czynności, jest zmuszony, by sięgnąć, lub wejść wyżej. Mam tu na myśli sytuacje, kiedy musimy dosięgnąć do przedmiotów usytuowanych powyżej zasięgu naszych rąk, lub wejść na pewną wysokość. Dlatego chyba do wyjątków należą osoby, które nie posiadają u siebie żadnej, choćby najmniejszej drabinki lub jakiegoś typu podestu. O ile, zwykła drabina domowa wystarczy do sięgnięcia na szafę lub powieszenia zasłon w salonie, o tyle, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, stajemy przed koniecznością zakupu drabiny o dodatkowych funkcjach, która pozwoli też na pracę na zewnątrz.
Drabina z długą historią.
Spośród wielu typów drabin, które mógłbym Państwu do tego celu zarekomendować, na szczególną uwagę zasługuje drabina przegubowa Krause, model MultiMatic. Jeśli mnie pamięć nie myli, to sprzedajemy ją prawie od początku współpracy z Krause, czyli ponad 25 lat. Właśnie tak długi okres produkcji tego modelu drabiny, świadczy o tym, że doceniły ją niezliczone rzesze użytkowników, zarówno indywidualnych, jak i do zastosowań profesjonalnych. Drabina MultiMatic została zaszeregowana przez producenta do segmentu drabin półprofesjonalnych i mimo że Krause produkuje też tego typu drabiny amatorskie Corda i profesjonalne Stabilo, właśnie MultiMatic wydaje mi się wyborem optymalnym.
O funkcjonalności i użyteczności drabiny, mówi nam już dużo jej nazwa, która wskazuje na „multi” zastosowania. Może jest w tym trochę marketingowej przesady, ale fakt faktem, drabina może być wykorzystywana w różnych wariantach ustawienia i dlatego tak bardzo jest przydatna do pracy, wewnątrz i na zewnątrz domu. Dzięki jej walorom możemy ją wykorzystywać także w mieszkaniu, ale dotyczy to głównie remontów i prac konserwacyjnych, bo do przysłowiowego wieszania firanek, polecam raczej bardzo lekką drabinkę jednostronną, na przykład Solidy Krause.
Kompaktowa – czyli jaka?
Wracając do omawianej drabiny przegubowej MultiMatic, myślą przewodnią jej projektantów, było opracowanie wielozadaniowej drabiny o kompaktowych rozmiarach. Chodziło im przede wszystkim o to, by umożliwić użytkownikom sięganie lub wchodzenie na wysokość do 4,5 metra, przy zachowaniu parametrów pozwalających na jej łatwe przenoszenie i przechowywanie. Cel ten osiągnięto, dzięki zastosowaniu trzech kompletów przegubów SpeedMatic, z opatentowanym systemem blokowania, który w łatwy sposób obsługujemy nawet jedną ręką.
Drabina produkowana jest w dwóch wersjach, 4x3 i 4x4 szczeble. Złożona ma kształt prostopadłościanu o rozmiarach umożliwiających znalezienie dla niej miejsca nawet w mieszkaniu, a jeśli dysponujemy pomieszczeniem gospodarczym lub garażem, to jeszcze lepiej. Jej większa wersja, MultiMatic 4x4 szczeble, ma w pozycji złożonej długość 1,3 m i chcąc ją przewieźć w inne miejsce, nie musimy wynajmować dostawczego busa, bo zmieści się w bagażniku, lub na tylnym siedzeniu samochodu osobowego. Po rozłożeniu możemy pracować z niej w pozycji wolnostojącej, czyli drabina ustawiona jest w kształcie litery A, bez konieczności opierania o cokolwiek. Pozycja ta umożliwia stanie na drabinie bez przytrzymywania się jej, dzięki czemu, wykonując prace remontowe i konserwacyjne w środku lub na zewnątrz domu, możemy posługiwać się obiema rękami.
Drabina i pomost roboczy w jednym.
Jeszcze większe korzyści z zastosowania przegubów, mamy w wersji trzyszczeblowej, gdyż można ją ustawić także jako pomost roboczy o wysokości jednego metra. Na ustawioną w ten sposób drabinę zakładamy dwa antypoślizgowe podesty, pokryte wodoodporną żywicą i wyposażone w mechanizm zatrzaskowy uniemożliwiający ich przypadkowe przesunięcie. Podesty te stanowią element systemu Combi, opatentowanych akcesoriów do drabin Krause, które optymalizują ich wykorzystanie. Praca z tej drabiny w pozycji pomostu jest zdecydowanie bardziej wydajna i bezpieczna, tym bardziej że stateczność drabiny gwarantują dwa stabilizatory zamocowane na zakończeniach podłużnic, wyposażone w antypoślizgowe stopki SafetyCap. Niestety, większa wersja drabiny MultiMatic, nie ma możliwości takiego ustawienia, gdyż zgodnie z obowiązującą normą, wysokość podestu roboczego powyżej jednego metra, wymusza stosowanie dodatkowych poręczy ochronnych.
Drabinę możemy oczywiście ustawić także w pozycji przystawnej, najprostszej i najbardziej pospolitej wersji ustawiania drabin. Pozycja ta wymaga oparcia drabiny o ścianę lub jakąś konstrukcję, a w ogrodzie, o konar drzewa. W tym ustawieniu jednak, mamy bardzo ograniczone możliwości wykonywania różnych czynności, bo by zadbać o własne bezpieczeństwo, powinniśmy trzymać się drabiny przynajmniej jedną ręką. Uzupełnieniem możliwości ustawienia drabin MultiMatic wynikających z zastosowania przegubów, jest pozycja o kształcie litery M z podestem u góry jako stół roboczy, wykorzystanie dwóch drabin jako „kozłów” do powieszenia specjalnego podestu TeleBoard o długościach od 1,75 do 3,50 m, oraz kilka wariantów załamania elementów drabiny względem siebie.
Dom i ogród czeka – postaw na MultiMatic.
Jesteśmy u progu wiosny i wiele osób czeka już na odpowiednią pogodę, by móc wreszcie wyjść na dwór i zająć się domem, jego otoczeniem i ogrodem. Wiąże się to jednak bardzo często z wykonywaniem pracy na wysokości. Dlatego, już teraz warto zastanowić się nad wyborem nowej drabiny, która spełni nasze oczekiwania, bo ta stara jest już za ciężka, trudna w manewrowaniu lub w przypadku drabin drewnianych, nasiąknięta wodą i zmurszała. Warto więc wybrać bezpieczeństwo i postawić na przegubową drabinę MultiMatic Krause. Wielowariantowość ustawiania tego modelu drabiny, w połączeniu z prostotą i szybkością zmiany położenia jej elementów względem siebie, czyni z niej bardzo przydatne i funkcjonalne narzędzie do wykonywania różnych prac w mieszkaniu, domu lub w ogrodzie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Analizy