Zanim zbudujemy schody, warto przemyśleć, w jaki sposób i gdzie z nich dosięgniemy?
Wielu ze szczęśliwych posiadaczy dwupoziomowych mieszkań i domków jednorodzinnych, dobrze pamięta spotkania z architektem poświęcone omawianiu projektu budowy swojego wymarzonego „gniazdka”. Pamiętają oni, z jakim przejęciem wpatrywali się w kreślone przez niego, różne ciekawe pomysły rozwiązań przestrzennych w projekcie ich nowego domu. Papier wszystko przyjmie, więc zaproponowane koncepcje umożliwiające wchodzenie na antresolę czy też piętro, wydawały się rozwiązaniem problemu braku miejsca na tradycyjną klatkę schodową, ale też zaprojektowane schody, były bardzo eleganckie i reprezentacyjne. Dzięki pomysłowi, wykonania schodów spiralnych lub kręconych, udało się zaoszczędzić sporo miejsca i znaleźć dla niego nowe przeznaczenie. I wszystko zdawało się bardzo fajnym i korzystnym rozwiązaniem, póki po jakimś czasie od zamieszkania nie pojawiły się „schody” z obsługą przestrzeni wokół i ponad tak zaprojektowanymi schodami.
Fajny pomysł na schody kręcone, ale co dalej? Jaka drabina da im radę.
W miarę jak architekci zaczęli tworzyć nowatorskie, futurystyczne projekty mieszkań z antresolą, lub domów o co najmniej dwóch kondygnacjach, z wejściem na górę schodami spiralnymi lub kręconymi, do producentów drabin i ich dystrybutorów, zaczęli zgłaszać się klienci, którzy potrzebowali rozwiązać problem sięgania gdziekolwiek z tak wykonanych schodów. Do mnie oczywiście też wielokrotnie trafiali ludzie z rysunkami przedstawiającymi ich kłopot z malowaniem ścian i sufitów, myciem okien i w ogóle, z dostępem do różnych zakamarków ponad schodami. Próby samodzielnego rozwiązywania tych niedogodności za pomocą stawianych jeden na drugim stołków lub innych dziwnych, niestabilnych konstrukcji budowlanych, często kończyły się niebezpiecznymi zdarzeniami, które w najlepszym wypadku, mogły pociągnąć za sobą drobny uraz, a mogły skończyć się też dużo bardziej poważnie. Skoro więc z różnych względów, zdecydowaliśmy się w naszym domu lub mieszkaniu na montaż schodów kręconych, które w zdecydowanej większości są dość strome i wąskie, a co za tym idzie, niebezpieczne, musimy nie tylko wchodzić i schodzić z nich zachowując dużą ostrożność, ale zadbać też, by wszelkie inne czynności na schodach wykonywać w sposób do minimum ograniczający ryzyko jakiegoś wypadku.
TeleVario Krause. Czy to recepta na problemy związane z kręconymi schodami?
Nie trzeba było więc długo czekać, by producenci drabin i innego sprzętu do prowadzenia prac na wysokości, zaproponowali różne rozwiązania, które niebawem trafiły na rynek. Jednak wiele z zaproponowanych drabin, by sprostać potrzebom klientów w sięganiu w miejsca bardzo niedostępne, wymagało stosowania różnych akcesoriów do drabin umożliwiających przedłużanie elementów drabin i wyrównywanie poziomu ich ustawienia. Według mojej opinii, spośród wielu zaproponowanych wersji drabin schodowych, które po różnych modyfikacjach na stałe weszły do produkcji, do najlepszych konstrukcji tego typu należy uniwersalna, przegubowa drabina TeleVario, z teleskopową regulacją wysokości, która w doskonały sposób skupiła w sobie wszystkie rozwiązania techniczne konieczne do używania drabiny w tak nietypowych warunkach.
Jest to drabina przegubowa i drabina teleskopowa w jednym, a co za tym idzie, może być używana nie tylko jako drabina schodowa, ale łączy też inne funkcje nieosiągalne nawet dla popularnych drabin wielofunkcyjnych. Teleskopowe wysuwanie elementów drabiny, umożliwia pokonywanie dużych uskoków wynikających ze stopnia nachylenia schodów, a żeby istniała dodatkowo możliwość ustawienia drabiny nawet na schodach kręconych, producent Krause wyposażył ją też w elementy konstrukcyjne, które pozwalają na niezależną regulację długości każdej z podłużnic, dostosowując je do poziomu stopnia, na którym jest ona oparta. Dzięki temu rozwiązaniu problemu dostosowania długości nóg drabiny do różnych poziomów stopni, o ile pozwala na to ich szerokość, drabinę możemy ustawić nie tylko wzdłuż, ale i na szerokość schodów zabiegowych i kręconych. Takie możliwości drabiny mają duże znaczenie, gdy w trakcie sprzątania, mycia okien i wykonywanych co jakiś czas remontów, możemy sięgać w miejsca niedostępne dla nas z innych drabin składanych, które nie są wyposażone standardowo w tego typu przedłużki nóg.
TeleVario Krause – drabina uniwersalna.
Drabina przegubowo – teleskopowa TeleVario, to jednak nie tylko remedium na problemy z obsługą przestrzeni wokół różnych nietypowych klatek schodowych, ale także doskonałe narzędzie do wykonywania prac remontowych i budowlanych, a także drabina przydatna do codziennych zajęć wewnątrz i na zewnątrz domu oraz w ogrodzie. O tym, że drabina warta jest swojej ceny, łatwo przekonujemy się, przystępując do malowania, tapetowania, lub innych, koniecznych do wykonania prac remontowych i montażowych w mieszkaniu, domu lub garażu. Mimo że wielu fachowców od „wykańczania” wnętrz twierdzi, że nie ma to, jak drabina malarska, którą można „chodzić” po pomieszczeniu, to ja z uwagi na spore doświadczenie budowlane uważam, że dla kogoś, kto wykonuje profesjonalne usługi renowacyjne, zakup drabiny TeleVario zwróci się bardzo szybko.
Rozdzielenie drabiny na części i ustawienie jako dwa „kozły” ze specjalnym pomostem TeleBoard w środku, zaoszczędzi sporo czasu i znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowania, gdyż pozwoli na renowację ściany na długości do 3,5 m, bez schodzenia z podestu na podłogę. Wiem, że zakup dość drogiego pomostu TeleBoard do sporadycznych remontów może nie być zbyt uzasadniony ekonomicznie, dlatego kupując drabinę do użytku amatorskiego, rolę podestu roboczego może pełnić nawet para mocnych desek, lub platforma z grubej sklejki.
Omawiana drabina może pełnić też oczywiście funkcję klasycznej drabiny rozstawnej o kształcie litery A, ale w jej przypadku, dzięki zastosowaniu teleskopowego wysuwania górnego elementu, możemy też dodatkowo niwelować nierówności i uskoki podłoża o dużej różnicy poziomów. Po ustawieniu przegubów, w pozycji prostej, TeleVario staje się drabiną przystawną, z możliwością rozsunięcia do 5,35 m.
Producent Krause, mając świadomość skomplikowania klatek schodowych i usytuowania sufitów na różnych wysokościach, oferuje te drabiny w dwóch wersjach, 4x4 i 4x5 szczebli. Jeśli zatem stoicie Państwo przed wyborem uniwersalnej drabiny do domu, która jednocześnie rozwiąże wszystkie kłopoty związane z obsługą nietypowej klatki schodowej, to warto chyba zastanowić się nad wydaniem pieniędzy raz, a dobrze. Staranność wykonania, jakość użytych profili aluminiowych i ciekawe rozwiązania techniczne, przemawiają za tym, aby wybranym przez Państwa modelem drabiny uniwersalnej, była TeleVario Krause.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Analizy